Liczenie punktów.

Gem

Zdobycie pierwszego punktu liczone jest jako 15, drugiego 30, trzeciego 40. Czwarty zdobyty punkt daje wygranie gema będącego składnikiem seta. Podczas informowania o punktacji punktacji, pierwsza liczba jest stanem punktowym zawodnika serwującego. Jeśli w gemie obaj zawodnicy zdobyli po trzy punkty (40:40), taki stan nazywamy równowagą (ang. deuce). Żeby wygrać gema jeden z zawodników musi zdobyć dwa punkty pod rząd.

Set

Do wygrania seta potrzeba minimum 6 gemów pod warunkiem, że gracz przegrywający wygrał, co najwyżej 4 gemy. Przy stanie gemów 5;5 wygranie dwóch kolejnych gemów z rzędu kończy seta wynikiem 7;5. Jeżeli stan gry wynosi po 6 gemów ” w secie, następuje tzw. „tie-break” (czyt. taj-brek) – rozgrywka decydująca o wygraniu seta oparta na innych zasadach.

„Tie-break

„Tie-break’a” wygrywa zawodnik, który jako pierwszy zdobędzie 7 punktów przy zachowaniu 2 punktowej przewagi na przeciwnikiem. Czyli można wygrać: 7;3, 7;4, 7;5, 8; 6 ; 9;7 itd. Pierwszy serwis w „tie-break’u” zagrywa zawodnik, który serwowałby następnego gema (gdyby nie rozgrywano „tie-breaka”. Zmiana podania następuje po rozegraniu każdego nieparzystego punktu. Strony kortu gracze zmieniają po każdych 6 punktach oraz po zakończeniu „tie-break’a”.

Mecz

Mecze rozgrywa się do wygrania 2 z 3 setów (kobiety i mężczyźni) oraz 3 z 5 (mężczyźni w niektórych turniejach). O rezultacie w setach decydujących w niektórych turniejach nie decyduje „tie-break” lecz gra obowiązuje do uzyskania przewagi dwóch gemów. Tak więc wtedy wynik ostatniego seta może być Np. 8;6; 9;7 ; 10;8 itd. W tej części serwisu przedstawiamy bardzo ogólnie najważniejsze zasady rozgrywania meczu tenisowego. Zwracamy uwage, że są tutaj zamieszczone podstawowe informacje, które pozwolą osobie początkującej rozpocząć grę na punkty.