Sprzęt tenisowy.

Do gry w tenisa ziemnego potrzebujemy rakiety tenisowej i piłeczek tenisowych. Dodatkowo na kort tenisowy musimy się odpowiednio ubrać. Po kilku lub kilkunastu treningach możemy być lekko zdziwieni kiedy będziemy zmuszeni do wymiany naciągu w naszej rakiecie. Istnieje również bardzo duży wybór tzw. akcesoriów tenisowych do których możemy zaliczyć: owijki na rączkę, frotki, elastokrosy, obciążniki do wyważania rakiet itp. W tym dziale zamieszczamy bardzo podstawowe informacje dotyczące sprzętu tenisowego dla osób początkujących, które powinny przygotować się pod tym względem do pierwszych zajęć.

Rakieta tenisowa.

Dobranie odpowiedniej dla zawodnika rakiety tenisowej to trudna sprawa. W tym przypadku osobom początkującym polecamy skorzystać z pomocy instruktora, doświadczonego zawodnika lub sprzedawcy w specjalistycznym sklepie tenisowym. Na co zwrócić uwagę przy zakupie rakiety do tenisa:

  • podczas zakupu musimy przede wszystkim zaznaczyć, że powinna to być rakieta dla osoby początkującej,
  • „sweet pot” czyli obszar powierzchni główki rakiety, który zapewnia optymalne trafienie piłki, im większy tym lepiej.
  • rozmiar rączki – rączka powinna być dopasowana do wielkości dłoni grającego, nie może być za duża (problem z pewnym mocnym chwytem) i nie może być za mała (podczas odbicia piłki rakieta może wykazywać tendencje do obracania się w ręku),
  • ciężar rakiety – dla osób początkujących zalecane są w miarę lekkie rakiety w przedziale od 260g do 290g. Lekką rakietą łatwiej jest manewrować. Nie trzeba także wkładać zbyt dużo siły w uderzenie.

Oprócz wyżej wymienionych elementów przy zakupie rakiety ważne są też: twardość rakiety, balans, grubość ramy, długość, materiał z jakiego została wykonana. Na te elementy zwrócimy na pewno uwagę jeżeli już będziemy mieli doświadczenie w grze i nasze oczekiwania w stosunku do sprzętu będą bardziej sprecyzowane. Za dobrą rakietę dla osoby początkującej zapłacimy od 250zł do 450zł

Piłki tenisowe

Z zakupem piłek tenisowych nie będziemy mieć żadnego problemu. W każdym sklepie sportowym, stoisku sportowym w dużych supermarketach dostaniemy piłki do tenisa. Przy zakupie warto podać na jakiej nawierzchni będziemy grać (kort ziemny, kort twardy). Polecamy piłki w opakowaniach hermetycznie zamkniętych, które dłużej zachowują odpowiednią twardość. Należy pamiętać także o tym, że po pewnym czasie następuje zużycie materiału z którego zrobione są piłki. W takim przypadku należy zakupić następną paczkę. Jak rozpoznamy, że piłki należy już wymienić na nowe ? Pierwszą dla nas informacją jest nieczytelny napis z nazwą producenta, który zwykle umieszczany jest na piłkach. Drugą informacją jest zmniejszenie twardości piłek, które zauważymy podczas gry (mniejszy niż zwykle odskok). Cena za paczkę hermetycznie zamkniętych czterech piłek wynosi od 25zł do 48zł

Strój tenisowy (koszulka, spodenki, buty, dres)

Kilkadziesiąt lat temu w tenisie ziemnym obowiązywał strój w kolorze białym, koszulka koniecznie z kołnierzykiem (polo). W obecnych czasach jedynie w Wimbledonie obowiązują zasady zdecydowanej przewagi koloru białego w całym stroju tenisisty. Obecnie w sprzedaży dostępne są stroje w różnych kolorach, wykonanych z różnych materiałów w zróżnicowanym kroju. Mamy ogromny wybór spodenek, spódniczek, koszulek tenisowych. Podczas zakupu musimy mieć świadomość, że jeden komplet (koszulka, spodenki) to zdecydowanie za mało nawet dla początkującego zawodnika. Warto więc na początku zainwestować w zakup przynajmniej dwóch kompletów tenisowych. Jeżli chodzi o buty to na rynku dostępne są modele różnych marek przeznaczone specjalnie do gry w tenisa i na różne nawierzchnie. W naszym kraju najczęściej spotykaną nawierzchnią jest mączka ceglana. Jednak w okresie zimowym często gra się na nawierzchniach sztucznych. W takiej sytuacji najlepiej zakupić uniwersalne buty tenisowe do gry na kortach ziemnych i na twardych podłożach. Popularnym materiałem na koszulki, spodenki, dresy w ostatnich latach są materiały oddychające. Dużo droższe od tradycyjnych, bawełnianych zapewniające lepsze odprowadzanie wilgoci na zewnątrz a co za tym idzie dające lepszy komfort gry. Kolejnym elementem stroju tenisowego są skarpety tenisowe, frotki a także czapeczki chroniące zawodnika przed słońcem. Ważną informacja dla osób, które rozpoczynają naukę gry w tenisa jest fakt, że tylko część zawodników kontynuuje zabawę w przyszłości. Dlatego nie ma sensu inwestować dużych środków na początku zabawy z tenisem.

Naciągi do rakiet tenisowych

Wcześniej czy później spotkamy się z sytuacją kiedy będziemy musieli założyć nowy naciąg. Do sytuacji takiej dochodzi zwykle już w momencie zakupu nowej rakiety. Większość nowych rakiet nie ma naciągu. W tych które mają i tak trzeba od razu wymienić na nowy gdyż jakość takiego naciągu jest bardzo słaba. Nowy naciąg tenisowy możemy zakupić w sklepach tenisowych. Najlepsze (ale i najdroższe) są naciągi naturalne. Dla początkującego amatora polecamy naciągi syntetyczne, których cena będzie się kształtowała w granicach 35zł – 70zł. Punkty usługowe, w których możemy założyć nowy naciąg zlokalizowane są przy klubach tenisowych, w specjalistycznych sklepach sportowych lub też w dużych centrach handlowych. Cena usługi wymiany naciągu to wydatek ok 25zł – 40zł. Przed założeniem nowego naciągu warto skorzystać z porady instruktora, znajomego tenisisty. W specjalistycznym sklepie zawsze należy podać informacje na jakim poziomie są nasze aktualne umiejętności tenisowe.

Leave a Reply